Glossary

Helezon spiral 0,2475 sistem

0,2475 sistem helezonlar 4:1 sistem helezonlarla neredeyse aynıdır, arada halka başına 0.0005'lik bir fark vardır. Bu sistem çok ince bir biçimde 4:1 sistemi tamamlamak için tasarlanmıştır. Bu sistemde üretilen helezonların hedef materyale takılma işlemi daha rahat yapılabilmektedir. 0,2475 sistemde 6 mm.'den 30 mm.'ye kadar helezon bulunmaktadır.

0

0

0.2475 sistem helezon

0,2475 sistem helezonlar 4:1 sistem helezonlarla neredeyse aynıdır, arada halka başına 0.0005'lik bir fark vardır. Bu sistem çok ince bir biçimde 4:1 sistemi tamamlamak için tasarlanmıştır. Bu sistemde üretilen helezonların hedef materyale takılma işlemi daha rahat yapılabilmektedir. 0,2475 sistemde 6 mm.'den 30 mm.'ye kadar helezon bulunmaktadır.

6

6

6 mm sistem helezon

6 mm sistem defterde inç başına dört delik olmasını ifade eder. Bu sistemdeki delikler genel olarak daire veya oval biçimdedir. Bu sistemde 6mm.'den 50'mm ye kadar helezon bulunmaktadır.

A

A

Ağır iş delgi kalıpları

Ağır iş delgi kalıpları Renz marka profesyonel segment makinelerde kullanılır. Ağır iş delme kalıpları yüksek kalite malzemeden üretilir ve bıçakları yeniden keskinleştirilip kullanılabilir.

Arka kapak

Arka kapak genel olarak karton veya polyprop malzemeden olup daha yüksek gramajlarda üretilir. Broşür veya takvimlerin son yaprağıdır. Güç ve kurumsal kimlik kazandırma amaçlıdır.

Arka yapışkanlı ciltleme methodu

Bir tel parçası tek bir parçanın içine, düz kitap sırtına yapıştırılır.Ciltleme görünür biçimde değildir.

Askı boşluğu

Askı boşluğu yarı daire biçiminde delinmiş deliktir ve takvim askısının takvime takılmasını ve sayfaların dönebilmesini sağlar.

B

B

Blok kalınlığı

Blok kalınlığı ürünün (takvim veya broşür) ne kalınlıkta olduğunu gösterir. Genellikle milimetre ile ölçülür.

Çadır kartı ciltleme methodu

Serbest ve üçgen biçimde kapak. Arka arkaya kolayca açılabilir.

Çap

Çağ inç veya milimetre ile ölçülür ve kapalı biçimde olan ciltleme materyalinin iç genişliğini gösterir. Ciltleme materyali sayfaların düzgün biçimde çevirilebilmesi için ürün kalınlığından en az 2-4 mm. daha büyük olmalıdır.

Çap simgesi Ø

Ø Çapı ifade etmek için kullanılan sembol

Ön kapak

Ön kapağın hammaddes, pvc, karton, polyprop olup daha yüksek gramajlardadır. Bir broşür veya takvimin ilk yaprağı olabilir. Daha çok prestij ve kurumsal kimlik katmak için kullanılır.

Özel ebatlar

Özel ebatlar Renz'in sahip olduğu standart ebatların (A4 - A5) dışında kalan uzunluklar için kullanılır. Renz müşterilerine özel ebatta üretim sağlayabileyen piyasadaki az firmalardan biridir.

C

C

Ciltleme / Gevşek yaprak ciltleme

Ciltleme; yaprakların bir kitap veya takvim oluşturması için uyumlu olan yöntem ile bir araya getirilmesidir.Özellikle spiral tel ciltlemede kapama terimi kullanılır, açık olan telin ciltleme yapıldıktan sonra baskı uygulanmasıyla kapama işlemidir. Spiral ciltleme sektöründe spriralleme daha çok kapama işlemine verilen addır.

Ciltleme genişliği

Ciltleme genişliği inç ve milimetre ile ölçülür ve Renz tel spiral, plastik spiral ve helezon için kullanılacak materyalin uzunluğunu gösterir..

Ciltleme methodu

En yaygın kapak şeklidir.Ayrı ön ve arka kapaklar. Arka arkaya kolayca açılabilir.

D

D

Dayanıklılık

Delme kalıplarının aşınmalara karşı dayanıklılığını ifade eder.

Delme Kalıbı

Delme kalıbı delme makinalarının bir parçasıdır, RENZ delme kalıpları Alman mühendisliği ile üretilmiş olup yüksek kaliteye sahip delme kalıplarıdır. Sözü edilen kalıplar her delme sistemine göre talepte bulunucağınız makineler için hazırda bulunmaktadır.

Delme kalıbı, iki parça

İki parça halindeki delme kalıbı ortasında yer alan takvim askısı delme bıçağı ile ekstra bir kalıba ihtiyaç duyulmadan takvim askısı boşluğunu da deler.

Delme pimleri, iptal edilebilir

Eğer delme pimleri iptal edilebilir olursa, delme yapılmasını istemediğiniz bölgedeki pimleri iptal ederek bu bölümde delme işlemi gerçekleştirmeyebilirsiniz. Özellikle birçok farklı formatta delme yapılacak ise bu gerçekten çok kullanışlı bir özelliktir.

Derinlik Ayarı

Derinlik ayarı sayesinde makine operatörü deliğin boşluğunu 3mm'den 6 mm'ye kadar ayarlayabilir. Bu da ciltlenen köşeye sağlamlık katar.

Dış kap

Dış kaba göz atın

Dosyalama şeritleri

Orjinal belgelerin delinmemesi amaçlı kullanılan dosyalara takılan şerittir. Polyesterden yapılmıştır ve delikleri yıpranmaz.

Düz takvim askıları

Düz takvim askıları sadece RENZ KAS takvim sistemlerinde kullanılır.

Düz takvim askıları

Düz tel parçaları işlem görmemiş fakat birkaç otomatik ciltleme makinesinde şekillenmiş takvim askılarını meydana getirmek için kullanılan parçalardır. Bu yöntemin sağladığı avantaj: makinenin içine düzgün bir biçimde girerek sıkışmayı önlemesidir. Bu yöntem ile Renz, takvim askısında güvenli ve sabit bir üretim sağlar.

E

E

EUROP-sistem

AVRUPA-sistemde ciltleme kalınlığı 3-48 mm kadar olan defterleri ciltleyebilirsiniz. A4 için 24 halka idealdir.

F

F

Film rulosu kalınlığı

Film rulosu laminasyonu 40 mic ile 250 mic kalınlık arasındadır. Rulo laminatörü film kalınlığına göredir.

Föy volan ciltleme

Tek yaprak kağıt veya materyal ciltlemede kullanılan delinmiş ve Renz tel spiral, plastik spiral, helezon ile tutturma yöntemidir.

Ful Kanadalı ciltleme methodu

Yarısı gizli tel ön ve arka kapağa açılır. Düz kitap sırtı kitabın ayrıştırılmasını kolaylaştırmaktadır.

G

G

Gerektiği kadar halka sayısını hesaplama

Halka sayısı delik sayısı ile doğrudan ilişkilidir.

H

H

Halka

Telin tek halkasına işaret eder. Ciltleme için gerken loop sayısı işin genişliğine ve adıma bağlıdır. DIN formatı için uluslararası standartlarda ebatlar kullanılır.

HALKA TEL

RING WIRE, RENZ RING WIRE için kullanılan kısaltma isimdir.

HALKA TEL bobinler

Yüksek kalite RENZ HALKA TEL bobinler bütün ebatlarda, renklerde ve adımlarda mevcut ve yüksek hızda üretim için en akıllıca seçimdir.

Halkalar

Ciltleme için halka sayısı ciltleme materyali ve sisteme bağlıdır.

Helezon ciltleme

PVC materyali bir hayli zarar görmez yapıdadır, birçok sistem için ölçüleri bulunmaktadır.

Helezon ciltleme

Eğer dökümana devamlı olarak ek yapılıyorsa buna en uygun ciltleme materyalidir. Helezon açılıp sayfalar zararsız biçimde eklenebilir.

Helezon spiral 6mm sistem

6 mm sistem defterde inç başına dört delik olmasını ifade eder. Bu sistemdeki delikler genel olarak daire veya oval biçimdedir. Bu sistemde 6mm.'den 50'mm ye kadar helezon bulunmaktadır.

İnç

İnç, tel spiral ciltlemede çap ölçüsünü göstermek için kullanılır.Inch is the measuring unit for diameter of wire comb binding.

Short symbol for inch: "1" = 2,54 cm

K

K

KA Takvim askısı dağıtıcısı

Takvim askısı dağıtıcısı 80mm-290mm. ye kadar bol askılar içindir.

Kapama çeneleri

Her bir tel çapı için geçişler gereklidir. Renz kapama çeneleri mükemmel bir kapama yapmayı garanti etmektedir.

Kaplamalı ciltleme methodu

Standart tel sert kaplamanın içine yapıştırılır. Sert ve sağlam bir materyal olmasının avantajları büyüktür.

Kaplamalı ciltleme methodu

Standart tel sert kaplamanın içine yapıştırılır. Sert ve sağlam bir materyal olmasının avantajları büyüktür.

Kaplıklar

Kaplıklar tel ciltleme elementinin paketlenmeden önceki dış kabını işaret eder.Kaplıklar yalnızca büyük çaplarda ve gerekiyorsa özel uzunluklarda kullanılır.Diğer tüm ölçüler için RENZ'in özel tasarımı ve geliştirdiği teknik olan Kutu tel geçerlidir.

KAS takvim askısı sistemi

KAS takvim askısı sistemi düz teli standart Avrupa askısı şekline dönüştürmesiyle eşi olmayan bir sistemdir. Bu patentli teknoloji makineye kancalı askı takma ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.

Kaschieren

Almanca laminasyon anlamına gelir.

Kenar boşluğu

Kenar boşluğu delikten sayfanın köşesine kadar olan boşluğu ifade eder ve genellikle milimetre ile ölçülür. Marjin ne kadar büyük olursa ciltleme köşesi de o kadar sağlam olur. Bu kullanılan ciltleme materyalinin çapına göre de değişir.

Kese kağıdı laminasyonu

Kese kağıtları mikron ile ölçülen mic şeklinde ifade edilen değişik kalınlıklarda alınmalıdır. Standart ev veya ofis makineleri normal şartlarda 80-250 mic kese kağıtları ile çalışır.

Kese Laminasyon Makineleri

Kese laminasyon makineleri ev ve ofis kullanımları için idealdir. Fiyatları makul ve kullanımı etkili makinelerdir. Fakat daha büyük işlerde kullanılması için Roll laminsayon makineleri uygundur.

Kutu tel

Kendine has olarak üretilen karışmaz kutu teller tam ihtiyacınızı karşılayacak biçimde tasarlanmıştır. Telin ziyan olmasını önler ve maliyetlerinizi büyük ölçüde düşürür.

L

L

Laminasyon

Laminasyon, belgelere plastik film yapıştırılma esnasında koruma işlemidir. Bu belgeleri yıpranmadan ve hasarlardan korumak için etkili bir yoldur. Lamine edilen dosyalar su geçirmez ve yıpranmaz özellik kazanmış olurlar.

M

M

Makaralar üzerinde takvim askıları

Makaralar üzerindeki takvim askıları için insan gücüne ihtiyaç duyulmadığından üretim verimliliğini artırır.

Maksimum delme genişliğiMaximum punching width

Delme genişliği makinenin ne kadar delme genişliği kapasitesi olduğunu gösterir.

Maksimum delme kalınlığı

Delme kalınlığı genel olarak milimetre ile ölçülür. Bir defada ne kadar delebileceğiniz konusunda bilgi verir.

Matbaa ciltleme methodu

Terse açılan tek parça kapak kolay ayırdedilebilir olması için düz bir kitap sırtına dönüştürülür.

Materyal

Renz Tel Spiral, plastik spiral, helezon ve çeşitli formatta ürünleri açıklamak için kullanılır.

O

O

Ofis Serisi

Ofis Serisi Renz'in 3 ürün grubundan bir tanesidir.

P

P

Paket ciltleme methodu

Telin kapak manşonunun içine kaydırılması yöntemidir.

Profesyonel Seri

Renz'in sahip olduğu 3 ürün grubundan biridir.

Q

Q

QSA

QSA teknolojisi ile iğneler iptal edilerek sayfa ebatı kolayca ve hızlı biçimde ayarlanabilir.

R

R

RENZ RING WIRE®

RENZ RING WIRE tel spiral ciltlemede RENZ'in koruma altında alınmış marka adıdır.

Rulo laminatörleri

Isıtılmış rulo laminatörü yapışkanı eritmek ve laminasyon filmine çekilmek için kullanılır.Bu film daha sonra baskı ruloları kullanılarak bir alt katman oluşturur. Bu gibi bir makineyle laminasyon yapmanın asıl amacı dökümanı daha estetik ve güvenli olmasını sağlamaktır. Isıtılmış rulo laminatörler ebat bakımından ofis boylardan endüstriyel ebatlara kadar değişiklik gösterir. Endüstriyel olanlar daha fazla sayılarda işler için kullanılır.

S

S

Sıcak laminasyon

Lamine edilecek film veya kesenin üzerine yapışkan maddenin ısıtılmış silindirler ile eritilmesidir.Bu film veya kese ise karşılığında kağıda veya kartona yapışmış hale gelmektedir.Bu tür bir işlem uygulamanın asıl amacı lamine edilecek dosyayı koruma altında tutmaktır.Isıtılmış silindirler kullanıma göre ev, ofis ve endüstriyel olmak üzere boyutlarında değişiklik gösterir.

Silindir Film

Silindir laminatörler genel olarak laminasyon sürecini tamamlamak için biri altta, biri üstte olmak üzere iki silindir kullanırlar. Bu silindirler mandrel olarak adlandırılan ve makinenin içinde olan metal metal çubukların üzerinde kayarak hareket ederler.

Sistem

Sistem, delik merkezleri arasındaki mesafe hakkında bilgi verir ve genel olarak milimetreler ile ölçümü sağlanır.

Soğuk laminasyon

Soğuk silindir laminatörleri yapışkan ve kuşe kağıt kaplı sırtı olan plastik film yapışkanla yapışmaz.Yapışkan sırt çıkarıldığında, yapışkan açığa çıkar ve bu da daha sonra lamine edilecek materyalin tam üstüne yapışır.Bu yöntem, tam fayda sağlamanın yanında pahalı ekipman gerektirmeyen bir yöntem olup aynı zamanda da sıcaktan zarar görmüş malzemeler için de uygun bir laminasyon şeklidir.

Spiral ciltleme

Metel spiral materyali, birçok sistemde mevcuttur.

Spiral sistemi

Spiral sistemi kanatlar arasındaki mesafeyi açıklar. Bu mesafeye bağlı olarak da delikler arasındaki mesafe hesaplanır.

Standart delme kalıpları

Standart delme kalıpları küçük ve orta yapıda işler için uygundur. Yeniden bileylenemezler.

Standart Uzunluklar

RENZ HALKA TEL uzunlukları A4 ve A5 ebatları için standarttır. RENZ müşterilerine özel ebatta üretim sağlayabilen piyasadaki az sayıda firmalardan biridir.

T

T

Takvim askıları

Takvim askıları 5 biçimde bulunur:

- Form 2, 3 & 4

- Euro takvim askısı

- Düz (RENZ KAS sistem)

Takvim askısı

Takvim askısı şekillendirilmiş ortası yarı halkalı metal parçasıdır ve Renz tel spiralin içine ikiye bölecek biçimde takılır.

Takvim ciltleme methodu

Takvim teli ile askılı veya askısız olarak ciltleme.

Takvim ciltleme methodu

Takvim teli ile askılı veya askısız olarak ciltleme.

Taşıma kesesi

Taşıma kesesi çoğu zaman kaplanmış biçimdedir ve belirli kese laminasyon makineleri için gereklidir. Laminasyon filmi ve kağıt laminasyondan önce ilk olarak keseye yerleştirilir.Taşıma kesesi lamine edilecek kağıdı işlem sırasında koruma amaçlıdır. RENZ kese laminasyon makineleri taşıma kesesine ihtiyaç duymaz! Bazen dizayn taşıyıcısı bu ifade için kullanılabilir.

Taşıyıcı

Taşıyıcılar genellikle beyaz renkli olup, dosya tutacağı ile kalınlık bakımından benzerdir. Bir taşıyıcı, kese, laminattan geçerken tutar. Bu işlem sırasında torbaların kenarlarından bazıları sızıntı yapan sıcak tutkalın ruloları gümüşlenmesini önlemeye yardımcı olur. Taşıyıcı, silindirlerin yapışkan olmasını engeller ve bu da laminasyon keseğinin laminat içindeki silindirlerin etrafından sarılmasını önler.

Tel kapama

Telin, belge veya takvim etrafında kapanmasına verilen addır.

Tel Spiral 2:1 Adım

2:1 delme sistemi, bir inch başına 2 delik, çoğunlukla daha büyük ebatlarda dökümanları Renz tel spiral ile ciltemede kullanılır. 2:1 sistem için delikler kare, yuvarlak veya dikdörtgen olabilir.

Tel spiral 3:1 Adım

3:1 delme sistemi, bir inch başına 3 delik çoğunlukla küçük ebatta dökümanları Renz tel spiral ile ciltlemede kullanılır. 3:1 sistem için delikler kare veya yuvarlak olabilir.

Tel spiral ciltleme

Akıllıca bir yöntem olarak tanınan, güvenli, üst segment ve profesyonellerin tercihi ve takvim ciltlemede de kullanılabilir. Sayfanın rahatlıkla 360 derece dönmesini ve öne arkaya rahat hareket edebilmesini sağlar. Sayfaların pozisyonu döndükten sonra mükemmel biçimdedir. 34mm (1 1/8") e kadar olan dökümanları ciltlemeye uygundur.

Ters ciltleme methodu

Cilt gizli ve sırt bölümü düzdür. Arka kapak yapıştırılabilir veya serbest bırakılabilir.

U

U

USA-sistem

USA-sistemde ciltleme kalınlığı 3-48 mm kadar olan defterleri ciltleyebilirsiniz. A4 için 21 halka idealdir.

X

X

XL Bobinler

Daha uzun çalışma ve daha az bobin değiştirme avantajıyla üretim verimliliğine çok daha katkı sağlar.

Y

Y

Yarı açık ciltleme methodu

Bir parça başa sarmalı biçimde ve kalıcı olarak kaplıdır.Ciltleme kitabın sırtında belirgindir.

Yarı açık ciltleme methodu

Bir parça başa sarmalı biçimde ve kalıcı olarak kaplıdır.Ciltleme kitabın sırtında belirgindir

Yarı Kanadalı ciltleme methodu

Yarısı gizli tel arka kapağa açılır. Düz kitap sırtı kitabın ayrıştırılmasını kolaylaştırmaktadır.

Yarı-Profesyonel Seri

Yarı-Profesyonel Seri Renz'in sahip olduğu 3 ürün grubundan biridir.

Yüz yüze paketleme.

Ağustos 2010'dan bu yana kullanılan ve alandan tasarruf etmeye yarayan bir paketleme yöntemini açıklayıcı terimdir.